0

18 września 1970 r. zmarł Jimi Hendrix

Gdy 44. lata temu świat obiegła informacja o śmierci Jimiego Hendrixa, miliony jego fanów wstrzymało oddech. Wielu, choć oficjalnym powodem zgonu było zatrucie barbituranami, spekulowało, że muzyk został zamordowany. Do dziś okoliczności śmierci nie zostały do końca wyjaśnione.

Jimi Hendrix, w chwili śmierci nie mający jeszcze ukończonych 28 lat, jest powszechnie uważany ze jednego z najwybitniejszych gitarzystów rockowych w historii muzyki.

Karierę rozpoczynał od grywania w lokalach dla ciemnoskórej społeczności. W lutym 1964 r. zdobył pierwszą nagrodę – w kwocie 25 dolarów w amatorskim konkursie dla gitarzystów. Kilka tygodni później wpadł w oko Little Richarda, który zatrudnił go do współpracy z grupą The Royal Company. Potem współpracował m.in. z Ikiem i Tiną Turner, zespołem The Isley Brothers, Georgeous George Odellem i grupą Curtis Knight and The Squires.

Jesienią 1967 r. powstała formacja The Jimi Hendrix Experience, która w krótkim czasie zyskała sporą popularność w Europie. Sława w USA przyszła nieco później, za sprawą festiwali w Monterey (1967), Woodstock (1969) i festiwalu na wyspie Wight (1970).

Na koncie Hendrixa są trzy albumy studyjne: „Are You Experienced” – powszechnie uważany za jeden z pierwszych i najważniejszych krążków koncepcyjnych, „Axis: Bold as Love”, „Electric Ladyland” oraz jeden album koncertowy „Band of Gypsys

18.09 1970 r.

Monika Dannemann, niemiecka łyżwiarka i malarka oraz ówczesna dziewczyna muzyka, zeznała, że wieczorem 17 września zawiozła Hendrixa do jego znajomych na Marble Arch. Z tego samego miejsca odebrała go godzinę później i oboje wrócili do hotelu Samarkand. Następnych kilka godzin Jimi miał spędzić na opróżnieniu butelki czerwonego wina… i pisaniu poematu „The Story of Life”. Przed snem miał jeszcze zażyć 9 tabletek nasennych Vesperax. Gdy Dannemann obudziła się kilka godzin później, Hendrix miał wymiotować i dusić się. Dziewczyna nie mogąc go ocucić, wezwała pogotowie. W chwili, w której muzyk trafił do szpitala St. Mary Abbots, jeszcze żył. Zgon stwierdzono o godz. 12.45. Jako oficjalny powód śmierci podano zachłyśnięcie się wymiocinami i zatrucie barbituranami.

zródło http://www.zetgold.pl/Muzyka/Kalendarium/Urodziny/18-wrzesnia-1970-r.-zmarl-Jimi-Hendrix

 

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.